Kuželky jsou těžší než bowling, v Přerově je však ovládají

Přerov – Kuželkáři si letos připomínají 70. výročí od založení kuželkářského sportu na Přerovsku. Tento proces se datuje do 40. let minulého století, kdy vznikaly soukromé kuželny, kuželkářské kroužky a svazy. Z Přerova dodnes pochází úspěšní kuželkáři, a to zejména díky činnosti oddílu TJ Spartak Přerov, o níž promluvil předseda oddílu Vladimír Sedláček.

Vladimír Sedláček, předseda kuželkářského oddílu TJ Spartak Přerov.Autor: Archiv VS

Jste předseda kuželkářského oddílu TJ Spartak Přerov, jak dlouho už se kuželkám věnujete?
Kuželky hraji od roku 1978 a dá se říct, že je to skoro rodinný podnik. Můj otec a strýc se podíleli na výstavbě kuželny, působili ve výboru a hráli aktivně stejně jako já, moje sestra i manželka. Předsedou oddílu jsem od roku 1999.

Jak dlouho funguje kuželna v Přerově a kolik má momentálně členů?
Naše šestidráhová kuželna byla postavena v roce 1973. V současnosti máme asi čtyřicet členů, jedno družstvo žen, tři družstva mužů a dvě družstva dorostu.

Na jaký úspěch jste nejvíce hrdí?
Těch úspěchů je strašně moc, od ligových titulů jednotlivců i družstev přes mnohonásobné tituly mistrů České republiky až po držitele medailí z mistrovství světa. Připomenul bych snad jen ze starších paní Šindlerovou a paní Konířovou, které získaly na světových šampionátech několik zlatých medailí. Mimo hráčské úspěchy jsme ale nejvíce hrdí na to, že jsme po povodních v roce 1997 dokázali dát dohromady současnou partu lidí, sehnat peníze na opravy a udělat nejmodernější stánek českých kuželek. Odměnou nám bylo přidělení pořadatelství Světového a následně Evropského poháru družstev v letech 2003 a 2004.

Více než kuželkářský sport je dnes hlavně mezi mladými lidmi známý bowling. Jak se k tomuto sportu vy kuželkáři stavíte?
Bowling pro nás není konkurenční sport, je sloučen s kuželkami pod jeden svaz ČKBF. Kuželkářská obec se staví k bowlingu s nadsázkou tak, že tento sport vymysleli v Americe, protože kuželky jsou mnohem těžším sportem a oni by se ho nikdy nenaučili. Dá se říct, že každý kuželkář umí i bowling a je zde rovnocenným partnerem, opačně to tak není.

Co takové kuželkářské vybavení, jak dlouho koule a kuželky vydrží a jak se kontroluje jejich opotřebení?
Každá kuželna má své platné kolaudační rozhodnutí, které se obnovuje každých pět let a hodnotí se nejen kuželky a koule, ale také sociální zařízení, šatny, hlediště, rovnost drah a další aspekty. Podle nich se kuželny zařazují do klasifikací, na základě kterých pak můžete hrát třeba první ligu, pořádat mezinárodní soutěže a mistrovství jednotlivců.

AUTOR: RADKA ZAVADILOVÁ

 

  MISTROVSTVÍ KRAJE
MO + OL JEDNOTLIVCŮ
PŘEROV 20.3.2010
 

JUNIORKY
 

AKTUÁLNÍ VÝSLEDKY
 

MUŽI A ŽENY A

MUŽI BŽENY B

MUŽI C

 

 

 

Všechna práva vyhrazena mně a všem které mám rád. A že jich zas až tolik není.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode